Kraków. Czwartek, 20 września 2018 roku. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
    Strona główna
      Aktualności
      Hematologia
      Interna
      Proktologia
      Publikacje
      Prezentacje
      HEMORON
      Lekarz
      Zakres porad
      Uprawnienia
      Kontakt
      Adresy, linki
      Fotogaleria
"Pamiętaj o tym, że twoje swobodne i wolne od zajęć chwile obciążone są największymi zadaniami i odpowiedzialnością." - św. Augustyn
  dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn

  Specjalista chorób wewnętrznych, hematolog
AKTUALNOŚCI

Aktualności

CENTRUM LECZENIA SZPICZAKA, SZPICZAK MNOGI, HEMATOLOGIA, HEMATOLOG

Relacja z 51 Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologów. Nowy Orlean, 5-8 grudnia 2009 roku

W dniach 5-8 grudnia 2009 roku w Nowym Orleanie odbył się coroczny kongres 51 Kongres Amerykańskiego Towarzystwa Hematologów. Kongres skupił ponad 20.000 uczestników z całego świata. W czasie spotkania omawiano najnowszą diagnostykę i leczenie wszelkich chorób hematologicznych, w tym głównie ostrych białaczek szpikowyh i limfoblastycznych, chłoniaków, przewlekłej białaczki limfatycznej oraz szpiczaka mnogiego.

Wykłady w sesji edukacyjnej dotyczącej szpiczak mnogiego mieli: Jesus San Migiel, Antonio Palumbo oraz Keith Stewart. Prof. Jesus San Miguel powiedział swój wykład na temat jak wg najnowszej wiedzy leczyć chorych poniżej 65-70 roku życia. Jesus San Miguel zauważy, iż leczenie indukcyjne z wykorzystaniem schematu VAD stanowczo już nigdy więcej się nie powinno pojawiać, co zostało poparte kilkoma randomizowanymi badaniami naukowymi. Aktualnie powinno podawać się leczenie w indukcji oparte na bortezomibie lub talidomidzie. Poniżej przedstawiamy aktualne nowoczesne sposoby indukcji w szpiczaku, dzięki którym procent odpowiedzi (sięgający ponad 90%) jest znacząco wyższy w porównaniu do leczenia VAD, stosowanego prze wiele lat:Profesor Jesus San Miguel zauważył ponadto, iż stosowany jako złoty standard w kondycjonowaniu przed autoprzeszczepem Melfanan (Alkoran) w dawce 200 mg/m2 może również ulec zmianie. Podano propozycje łączenia Melfalanu z Busulfanem oraz Melfalanu z Bortezomibem, gdzie odpowiedzi po transplantacji są znacząco wyższe w porównaniu do obowiązującego złotego standardu. Może zatem doczekamy się zmiany kolejnego złotego standardu.

Grupa włoska ponadto podała dane gdzie po autologicznej transplantacji u chorych którzy osiągnęli VGPR podawano konsolidację VTD (Bortezomib-Thalidomide-Dexametazone). Dzięki temu leczeniu znacząca ilość pacjentów wchodziła w CR (całkowita remisja), co uwidoczniono poniżej:Profesor Antonio Plaumbo przedstawił wyniki terapii włoskiej grupy GIMEMA u pacjentów starszych, czyli powyżej 65 roku życia Tacy chorzy w indukcji otrzymywali 4 cykle PAD, dalej była mobilizacja i dwie auto-PBSCT, gdzie stosowano kondycjonowanie z wykorzystaniem Melfalanu w dawce 100 mg/m2. Po dwukrotnym auto-PBSCT podawano kondycjonowanie Rev-Pred (lenalidomide - prednisone) i potem podtrzymanie Rev w dawce 10 mg dziennie. W próbie klinicznej prof. Antonio Palumbo wyraźnie widać korzyści płynące z podtrzymania za pomocą lenalidomidu po procedurze przeszczepowej, co przekłada się na pogłębienie remisji oraz odsetków CR, co przedstawiono poniżej na schemacie:


* Per protocol; Palumbo A i wsp. J Clin Oncol. 2009 w druku

Profesor Antonio Palumbo jednoznacznie podał, iż u starszych pacjentów aktualnie obowiązującym standardem postępowania w szpiczaku mnogim jest leczenie z wykorzystaniem MPT, co zostało potwierdzone w licznych randomizowanych próbach klinicznych. W związku z podniesionym ryzykiem powikłań zakrzepowo zatorowych wskazane jest podanie heparyny drobnocząsteczkowej w dawce profilaktycznej. Poza leczeniem MPT powinno się używać w pierwszej linii schematu VMP (zwłaszcza u chorych z wysokim ryzykiem), z wykorzystaniem bortezomibu; jednak z uwagi na polineuropatię obwodową zaleca się podawanie Velcade w dawce 1,3 mg/m2 1x w tygodniu a nie 2x w tygodniu, co znacząco obniżek odsetek polineuropatii obwodowej i nie zmienia odpowiedzi na leczenie p-nowotworowe.

Ponadto w opublikowanej III fazie badań klinicznych porównującej VMPT z VMP wykazało znaczącą różnicę w odsetku odpowiedzi CR na korzyść VMPT, co pokazuje schemat poniżej:

Faza III randomizowana próba: VMPT versus VMP


W wykładzie profesor Antonio Palumbo zakończył swoimi rekomendacjami odnośnie postępowania u starszych pacjentów, co przedstawiam poniżej:DAWKI LEKÓW DOPASOWANE W ZALEZNOŚCI OD WIEKUAlgorytm postępowania w szpiczaku mnogim, wg prof. Antonio Palumbo:

Algorytm postępowania. Level of Evidence 1b (> 1 Randomized Trial)


W swoim wykładzie poświęconym leczeniu opornym/nawrotowym szpiczakom prof. Keith Stewart powiedział, iż aktualnie 180 leków jest w fazie prób przedklinicznych. Na świecie prowadzonych jest aktywnie około 30-40 triali, zaś 3 leki: pomalidomide, carfilzomib i bendamustyna czekają na rejestrację w leczeniu szpiczaka. Opracował: dr n. med. Artur Jurczyszyn. Kraków, dnia 17 grudnia 2009 roku

AJ, 04.01.2010
Aktualności
Wszystkie artykuły w tym dziale:
VII International

Do góry  

Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog
CZYTELNIA: Hematologia | Interna | Proktologia | Publikacje | Prezentacje | HEMORON ©
PORADY I BADANIA: Lekarz | Zakres porad | Uprawnienia | KONTAKT
POZOSTAŁE INFORMACJE: Aktualności | Adresy, linki | Fotogaleria | Home

Copyright © dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog
Prywatna Praktyka Internistyczna, Kraków, tel. kom.: +48 601 539 077Projekt, wykonanie: piotrK 2005 & ZdroweMiasto.PL  
Opieka techniczna & administracja: PERITUS
zdrowemiasto.pl & zdrowapolska.pl

Centrale telefoniczne