Hemoron – metoda z wyboru w leczeniu choroby hemoroidalnej

Hemoron. Fakty

  • MaÅ‚oinwazyjna metoda terapii choroby hemoroidalnej po raz pierwszy zastosowana w Czechach w drugiej poÅ‚owie lat 90-tych (aktualnie dziaÅ‚a tam ponad 200 gabinetów stosujÄ…cych metodÄ™ Hemoron)
  • 2000 r. – dr n. med. Marek RÄ™cki po raz pierwszy zastosowaÅ‚ metodÄ™ w Polsce (GdaÅ„sk)
  • 2004 r. – dr n. med. Artur Jurczyszyn rozpoczyna leczenie w Krakowie (do tej pory skutecznie wyleczonych jest kilkudziesiÄ™ciu pacjentów cierpiÄ…cych na chorobÄ™ hemoroidalnÄ…)

 

Metoda pozwala na bezbolesne, bezpieczne i skuteczne leczenie choroby hemoroidalnej. Metodzie towarzyszy poprawa jakoÅ›ci życia pacjentów – również dlatego, że pacjenci niemal bezpoÅ›rednio po zabiegu mogÄ… wrócić do wykonywania swoich codziennych czynnoÅ›ci. Metoda oparta jest na maÅ‚oinwazyjnym prostym sposobie aplikacji prÄ…du jednofazowego, generowanego przez źródÅ‚o o niskim napiÄ™ciu, na naczynia doprowadzajÄ…ce do splotów hemoroidalnych. MaÅ‚oinwazyjny charakter metody pozwala również na leczenie pacjentów, u których zastosowanie innych, radykalniejszych metod nie jest możliwe. Ambulatoryjny i bezbolesny charakter metody pozwala także na przeÅ‚amanie bariery strachu, dziÄ™ki czemu możliwe jest przebadanie wiÄ™kszej liczby osób z dolegliwoÅ›ciami proktologicznymi. ZwiÄ™ksza to szansÄ™ wczesnej diagnozy raka odbytu.

Ułożenie pacjenta podczas zabiegu

Pacjenta kładziemy na stole operacyjnym na lewym boku, z wyprostowaną lewą kończyną dolną (ryc. 1.). Prawa kończyna jest przykurczona w stawie biodrowym i kolanowym. Elektrodę pomocniczą umocowujemy w sposób przedstawiony powyżej tak, żeby nie ograniczała dostępu do pola operacyjnego.

Badanie odbytu „per rectum“

Po nałożeniu rękawic przeprowadzamy standardowe badanie zewnętrzne odbytu, szczegółowe badanie tkanek odbytu, badanie ewentualnych obecnych aktywnych stanów zapalnych, zakaźnych oraz ropni (ryc. 2.).

Oglądanie odbytu oraz rozwieranie szpary odbytowej, celem poszukiwania różnych patologii (fot. 1.).

Anoskopia

Do anoskopii służy anoskop do użycia wielorazowego. Anoskop został wyposażony w wykrój operacyjny. Anoskop wprowadzamy do kanału odbytu z tłokiem zasuniętym do środka przyrządu.

Po wprowadzeniu anoskopu (ryc. 3.) wyciągamy powoli tłok (przy równoczesnym okręcaniu wokół jego osi). W polu widzenia anoskopu możemy obserwować małe obszary tkanki odbytu. Tkanki w sąsiedztwie wykrojenia są odpychane i chronione przez anoskop. Przed przesunięciem rotacyjnym anoskopu do kolejnego obszaru, należy wprowadzić tłok do wewnątrz (fot. 2.), żeby opróżnić wykrojenie operacyjne anoskopu.

Tłok musi swobodnie ślizgać się w anoskopie. W każdym wypadku należy badać samodzielnie wszystkie wybrane obszary kanału odbytu (fot. 3.). Anoskopia – uwidaczniamy w wycięciu anoskopu guzek hemoroidalny, do którego będziemy za chwilę przykładać igły sondy Hemoronu (ryc. 4.).

Pozycje sondy Hemoronu i anoskopu podczas przeprowadzania zabiegu (ryc. 6.). Schematyczny rysunek uwidaczniający lokalizację guzków hemoroidalnych (ryc. 7,8).

Cel badania i anoskopii

Badanie ma służyć do zmapowania obszaru kanału odbytu, który należy podzielić na teoretyczne 4 strefy i znalezione hemoroidy należy określać według określonych cech.

Pozycje igieł sondy Hemoronu i anoskopu podczas przeprowadzania zabiegu (ryc. 5 a,b,c).

Na hemoroidzie umieszczonym w wycięciu operacyjnym anoskopu określamy dokładnie miejsce podstawy – naczynie doprowadzające – tutaj przykładamy ostrza igieł (nie wkłuwamy, tylko dotykamy).

Zabieg

Pacjent nie odczuwa bólu – powyżej linea dentata brak somatyczny receptorów nerwowych. Wyjątkowo można zastosować znieczulenie miejscowe lignokainą, w sytuacji gdy pacjent jest wrażliwy. Podczas zabiegu zwracamy uwagę na zabarwienie guzka hemoroidalnego i zmiany koloru odczucia pacjenta i do nich dostosowujemy natężenie prądu oraz czas trwania zabiegu. W anoskopie operacyjnym uwidaczniane są kolejne guzki krwawnicze i koagulowane przy pomocy aparatury HEMORON. Ponieważ guzki krwawnicze położone są w strefie jelita, w której nie ma już unerwienia czuciowego zabieg wykonywany jest bez konieczności znieczulania chorego. Mężczyźni podczas zabiegu odczuwają jedynie parcie na stolec lub parcie na mocz. Kobiety, dodatkowo, porównują swoje doznania do napięcia przedmiesiączkowego. Intensywność doznań podczas zabiegu zależy od wartości natężenia aplikowanego prądu. Większość chorych dobrze toleruje natężenie do 12 mA. Przy takiej wartości natężenia łączny czas zabiegu nie przekracza 20 minut.

Okres po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu chory jest w pełni sprawny. Przez kilka dni może odczuwać niewielki ból i trochę krwawić. Dolegliwości te nie są na tyle duże aby chory musiał zmieniać swój dotychczasowy tryb życia. Chorym zalecamy jedynie aby w trakcie kuracji powstrzymali się od intensywnego wysiłku fizycznego. Wszystkie, wyżej opisane dolegliwości ustępują najdalej po tygodniu od wykonania zabiegu. Również dolegliwości, które występowały przed zabiegiem, takie jak np. świąd, krwawienie czy bóle znacznie zmniejszają swoją intensywność. Mogą też całkowicie ustąpić, co niestety nie oznacza jeszcze całkowitego wyleczenia.

Kuracja

U 90% chorych na peÅ‚ny cykl leczniczy skÅ‚adajÄ… siÄ™ trzy zabiegi, wykonywane nie częściej niż co trzy tygodnie i nie rzadziej niż co 6 tygodni. OdstÄ™py miÄ™dzy kolejnymi zabiegami dobierane sÄ… indywidualnie, w zależnoÅ›ci od wskazaÅ„ lekarskich i możliwoÅ›ci pacjenta. Takie „frakcjonowane” prowadzenie kuracji ma na celu zmniejszenie do minimum możliwoÅ›ci powikÅ‚aÅ„ np. pod postaciÄ…; zwężeÅ„ odbytu. Powyższe zasady sÄ… aktualne w stosunku do choroby hemoroidalnej w I, II, i III stopniu zaawansowania. Guzki krwawnicze znajdujÄ…ce siÄ™ w IV stopniu zaawansowania choroby mogÄ… być skutecznie leczone metodÄ… HEMORON, ale plan kuracji jest zawsze ustalany indywidualnie.