Głównym objawem choroby hemoroidalnej, zwanej potocznie przez niektórych żylakami odbytu, jest krwawienie oraz uczucie niepeÅ‚nego wypróżnienia podczas oddawania stolca; czasami wystÄ™puje Å›wiÄ…d, pieczenie a rzadziej ból w okolicy odbytu. Hemoroidy to niewielkie struktury anatomiczne (zazwyczaj trzy) znajdujÄ…ce siÄ™ wewnÄ…trz kanaÅ‚u odbytu. Ich nazwa pochodzi od greckiego sÅ‚owa hemoroides, które oznacza przepÅ‚yw krwi. Zadaniem hemoroidów jest utrzymywanie szczelnoÅ›ci odbytu, szczególnie dotyczy to gazów. MajÄ… formÄ™ wypukleÅ„ bÅ‚ony Å›luzowej do wewnÄ…trz i w głównej mierze skÅ‚adajÄ… siÄ™ z licznych poÅ‚Ä…czeÅ„ tÄ™tniczo-żylnych. UkÅ‚ad koÅ„cowych tÄ™tniczek bezpoÅ›rednio przechodzÄ…cych w żyÅ‚y (bez obecnoÅ›ci naczyÅ„ wÅ‚osowatych) tworzy poduszeczki naczyniowe w górnej części kanaÅ‚u odbytu tuż powyżej tzw. linii grzebieniastej. SÄ… one otoczone dwoma mięśniami okrężnymi – zwieraczami odbytu – wewnÄ™trznym i zewnÄ™trznym. Mięśnie te przez wiÄ™kszość czasu pozostajÄ… w stanie napiÄ™cia. Powoduje to zastój krwi w hemoroidach, ich pÄ™cznienie, Å›cisÅ‚e przyleganie do siebie i utrzymywanie szczelnoÅ›ci kanaÅ‚u odbytu. W trakcie oddawania stolca mięśnie zwieracza odbytu rozluźniajÄ… siÄ™ i wówczas nastÄ™puje odpÅ‚yw krwi zgromadzonej w hemoroidach.
HEMOROIDY CHOROBA HEMOROIDALNA ŻYLAKI ODBYTU GUZKI KRWAWNICZE
ANOSKOPIA KOLONOSKOPIA HEMORON
Ze względu na stopień zaawansowania, chorobę hemoroidalną dzielimy na: |
I stopnia: | guzki krwawnicze obecne jedynie w obrębie kanału odbytu, widoczne w anoskopii, nie wypadają poza odbyt; częstym i jedynym objawem choroby są krwawienia, |
II stopnia: | guzki krwawnicze uwypuklajÄ… siÄ™ na zewnÄ…trz podczas parcia, ale samoistnie powracajÄ…, |
III stopnia: | guzki krwawnicze uwypuklają się podczas parcia i wymagają ręcznego odprowadzenia, |
IV stopnia: | nieodprowadzalne guzki krwawnicze. |
Materiał zdjęciowy opublikowano dzięki uprzejmości producenta sprzętu Hemoron firmy nhn Electronics z Czech.
Zobacz stronÄ™ producenta: www.nhn-electronics.cz
Choroba hemoroidalna jest najczęściej występującym schorzeniem proktologicznym u człowieka. W zależności od źródeł i od wieku pacjentów, choruje na nią od 30% aż do 60% całej populacji ludzkiej.
Schorzenie to jest w swym poczÄ…tkowym stadium leczone prawie wyÅ‚Ä…cznie zachowawczo. Preparaty, w postaci czopków i maÅ›ci, dziaÅ‚ajÄ…ce przeciwzapalnie i przeciwbólowo, nie likwidujÄ… choroby, lecz jedynie część jej niepokojÄ…cych objawów. Powoduje to chwilowe samouspokojenie pacjenta. DziÄ™ki temu choroba hemoroidalna może siÄ™ swobodnie rozwijać, powodujÄ…c okresowo nasilenie uciążliwych dolegliwoÅ›ci, zaleczanych tymczasowo preparatami farmakologicznymi. CzÄ™sto proces ten trwa wiele lat, aż do chwili, kiedy osiÄ…ga III lub czÄ™sto nawet IV stopieÅ„ zaawansowania klinicznego. Dopiero wtedy chory jest kierowany najczęściej do leczenia operacyjnego. Wtedy też okazuje siÄ™, że stopieÅ„ zaawansowania schorzenia utrudnia lub wrÄ™cz wyklucza leczenie maÅ‚oinwazyjne i „skazuje” pacjenta na klasyczne zabiegi operacyjne. Zabiegi te majÄ… jednÄ… wspólna cechÄ™ – sÄ… czÄ™sto bardzo bolesne w przebiegu pooperacyjnym i oczywiÅ›cie przynoszÄ… pozytywne skutki dla chorego, jednak mogÄ… też nieść wiele powikÅ‚aÅ„.
Rodzi siÄ™ wiÄ™c pytanie – dlaczego doprowadza siÄ™ do tak znacznego opóźnienia w leczeniu przyczynowym? Lekarze prowadzÄ…cy pacjentów z chorobÄ… hemoroidalnÄ… nie kierujÄ… ich natychmiast na zabieg klasyczny, bo w pierwszym stopniu zaawansowania choroby hemoroidalnej zabieg klasyczny byÅ‚by dużym nieporozumieniem. Dlaczego wiÄ™c nie kierować chorych na zabieg maÅ‚oinwazyjny? Odpowiedź jest prosta – nie byÅ‚o dotychczas skutecznej i bezpiecznej metody terapii choroby hemoroidalnej I stopnia! Wszystkie metody maÅ‚oinwazyjne (instrumentalne) byÅ‚y skuteczne dopiero od II stopnia zaawansowania choroby.
Proponowana metoda HEMORON jest pierwszą małoinwazyjną metodą pozwalającą na skuteczne leczenie choroby hemoroidalnej w jej I stadium i nie tylko! Przy zdiagnozowaniu choroby hemoroidalnej każdego stopnia polecam metodę leczenia przy pomocy aparatu HEMORON (fot.). Aby wykluczyć inne choroby jelita grubego (coraz częściej rak), należy obowiązkowo wykonać kolonoskopię oraz odpowiednią diagnostykę jelita grubego.
Leczenie choroby hemoroidalnej metodą HEMORON opiera się na założeniu, że guzków krwawniczych nie należy usuwać, a wystarczy im jedynie przywrócić pierwotną, naturalną wielkość. Osiąga się ten stan poprzez zmniejszenie napływu krwi do guzka przy użyciu aparatu HEMORON, gdzie wykorzystujemy prąd o niskim napięciu i natężeniu. Zabieg tą metodą jest wyjątkowo mało inwazyjny i całkowicie bezpieczny dla chorego.
Anoskopia – badanie proktologiczne, trwa kilka lub kilkanaÅ›cie minut, wprowadza siÄ™ odpowiedni wziernik (instrument pokryty Å›rodkiem znieczulajÄ…cym miejscowo) przez odbyt i oglÄ…da hemoroidy, kanaÅ‚ odbytu.
Kolonoskopia – badanie endoskopowe caÅ‚ego jelita grubego (przez odbyt do jelita grubego, a nastÄ™pnie do koÅ„ca jelita), polega na oglÄ…daniu wnÄ™trza jelita, bardzo giÄ™tkim optyczno-eletronicznym aparatem (kolonoskop). Budowa endoskopu umożliwia oglÄ…danie wnÄ™trza jelita w naturalnych barwach na monitorze, ponieważ aparat na koÅ„cu posiada mikrokamerÄ™, a potrzebne Å›wiatÅ‚o doprowadzane jest Å›wiatÅ‚owodem. Przez wewnÄ™trzny kanaÅ‚ aparatu można wprowadzić różne akcesoria sÅ‚użące do pobierania tkanki do badania, a także do wykonywania zabiegów (np. usuwanie ciaÅ‚ obcych, polipów, tamowania krwawieÅ„, etc.). Pacjent nie odczuwa wiÄ™kszych dolegliwoÅ›ci poza uczuciem parcia i wzdÄ™cia brzucha, ale doznania te sÄ… odpowiednio Å‚agodzone w czasie trwania badania.
02.09.2005 (AJ, PPK)
W artykule wykorzystano materiały z I. Orlickich Dni Proktologicznych organizowanych w kwietniu 2004 r. przez dra Ervina Ruska oraz materiały producenta sprzętu Hemoron firmy nhn Electronics z Czech.